Роль і місце позакласної роботи у навчально-виховному процесі
«Завдання школи - навчити жити. Ми повинні виховати Людину, здатну створити своє особисте життя.» (П.Блонський).
Мета сучасного освітнього процесу - не тільки сформувати необхідні компетенції, надати ґрунтовні знання з різних предметів, а й формувати громадянина, патріота, інтелектуально розвинену, духовно і морально зрілу особистість, готову протистояти асоціальним впливам, вправлятися з особистими проблемами, творити себе і оточуючий світ
Протягом навчального року в школі проводиться ряд традиційних свят, в яких приймали участь учні 1 – 11 класів. Це свято осені, яке провдять в жовтні, вітання з нагоди Дня Вчителя, Свято Миколая - для учнів молодших класів, Новорічні ранки та вечори, віншування та колядки, свято народознавства, яке проведено в травні до Дня вишиванки та багато інших заходів. В них приймають участь всі учні школи – готують матеріали, проявляють свою творчу фантазію, ініціативу.
На протязі навчального року крім предметних тижнів проводяться ряд тематичних тижнів та декад, під час яких учні поглиблюють свої знання. Це – Тиждень фізкультури і спорту (вересень.), Тиждень правових знань (жовтень), Тиждень Захисника Вітчизни (жовтень), Тиждень пам’яті жертв Голодомору (листопад) Тиждень здорових звичок (до Дня боротьби зі СНІДом - грудень), Тиждень Соборності України (січень), Всеукраїнський тиждень права (грудень), Тиждень патріотичного виховання (лютий), Шевченківські дні, Тиждень Карпатської України (березень), дистанційно - декада екологічного виховання (квітень), Дні пам’яті до дня Перемоги над нацизмом у Європі (травень), тиждень сім’ї та школи. В рамках цих тижнів проводяться тематичні бесіди, усні журнали, лекторії, виступи агітбригад, учнівські конференції, читання, до яких учні під керівництвом вчителів готують реферати, доповіді, випускали стіннівки.
Також до кожної дати – Соборності України, пам’яті жертв Голодомору, пам’яті жертв аварії на ЧАЕС , Дня Учителя, Збройних сил України, 8 Березня, Дня Матері, Дня сім’ї та багато інших дат, проведять багато цікавих заходів . Так, до Дня Учителя, Дня 8 Березня учні школи готують святкові концерти для вчителів; до Дня пам’яті жертв Голодомору, Карпатської України - учнівські конференції, усні журнали, лекторії. До Дня Захисника Вітчизни та до річниці виведення радянських військ з Афганістану - військово-спортивні змагання, змагання зі стрільби, зустрічі з воїнами АТО.
Не можна не згадати про акції милосердя «Подаруй дитині радість», до Дня інваліда. Учні школи активно беруть участь у зборі іграшок та коштів для дітей інвалідів. А у квітні місяці, проведено ще одну акцію милосердя «Серце до серця» для закупівлі медичного обладнання для хворих дітей.
З метою залучення вихованців до науково-дослідницької роботи в різних галузях науки, культури і мистецтва, а також виявлення, розвитку і підтримки обдарованої молоді, створення умов для творчої реалізації та розширення наукового світогляду, організації змістовного дозвілля на базі Хустського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді працюють різні секції Малої академії наук за 10 напрямками роботи та 12 різноманітних гуртків, створених за інтересами школярів. Керівники секцій МАН, досвідчені педагоги, двоє з яких є педпрацівниками нашої школи, (Пилип М.А., Прокопів Н.В.) сприяють розкриттю особистісних творчих можливостей кожного учня, зорієнтовують молодь на правильний вибір власної науково - дослідницької діяльності, яка б базувалася на всебічному виявленні нахилів та уподобань учня у виборі майбутньої професії. Учні під керівництвом Пилип М.А. та Прокопів Н.В. виборюють призові місця в обласному конкурсі-захисті науково- дослідницьких робіт.
Також учні нашої школи щорічно беруть у активну участь у пошуково-дослідницькій роботі МАН, де показали високі результати.
Кожен рік проводяться міські та обласні конкурси "Люби і знай свій рідний край", "Новорічна композиція", "Український сувенір", "Воскресни, писанко" “Технічне моделювання учнів молодшого шкільного віку", фотоконкурс “Моя Батьківщина - Україна", "Шаркань-шоу", спортивні та військово-спортивні змагання, в яких учні школи приймають активну участь і займають призові місця.
Учні школи беруть активну участь у міжнародних та всеукраїнських конкурсах та іграх : Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру», Міжнародний фізичний конкурс «Левеня», Міжнародний конкурс з інформатики «Бобреня», Міжнародна природнича гра «Геліантус», Всеукраїнська українознавча гра «Соняшник», Міжнародний конкурс з англійської мови «Грінвіч» та «Пазл» тощо, де здобули дипломи різних ступенів, грамоти та сертифікати.
У школі велика увага приділялася і фізичному вихованню учнів. Протягом року проводяться різноманітні змагання і естафети, приурочені Дню Захисника Вітчизни, Збройних сил України, змагання з легкої атлетики, футболу, волейболу.
Робота з обдарованими дітьми у школі проводиться через залучення їх до участі в різних інтелектуальних змаганнях та конкурсах. У школі є команди ерудитів серед учнів 5,6,7,8,9 і 10 класів, які успішно виступають на міському турнірі інтелектуальних ігор «Що? Де? Коли?» і неодноразово посідають призові місця.
Для всебічного розвитку учнів і для зайнятості учнів у позаурочний час в школі функціонують гуртки - 12 гуртків. Система гурткової роботи спрямована на розвиток творчості учнів, їх здібностей, талантів, формування естетичного смаку, здорового способу життя, на задоволення потреб учнів щодо реалізації їх особистості.